Baknyúl
Körülbelül egy hete futótűzként terjedt el a médiában annak híre, miszerint a Playboy magazin amerikai kiadásának címlapján első ízben szerepel nyíltan meleg férfi. Önmagában persze nem keltene ez akkora hullámverést – hisz már kétszer is díszítette hímnemű egyén e prominens lap borítóját, emellett a közvélekedéssel ellentétben nem kizárólag az erotika jelenti a fő profilját. Azonban esetünkben egy „nyuszilány” szerepét magára öltő férfiú pózol a kamerának. Elsőre a kormánymédiában oly gyakran megénekelt genderlobbi legújabb áldozatának képe merülhet fel, ám a helyzet ennél nyilvánvalóan árnyaltabb.
A playboy 1953 óta meghatározó szereplője az amerikai médiapiacnak, a szexuális forradalom úttörője, legendás kiadásai, jellegzetes logója révén az egyik legkeresettebb márkanévvé nőtte ki magát. Példányai hónapról hónapra milliós nagyságrendben keltek el. Jelentékeny szerepe volt a korábbi évtizedeket jellemző prüdéria leontásában, a szex és nemiség ábrázolásában mutatott nyíltság ledöntötte a témát körülölelő tabukat, s utat nyitott más szexlapok (így Hustler, Penthouse) előtt . A mezítelenség nyílt ábrázolása pedig – bizonyos, hogy eme állításom sokakat megbotránkoztat majd – a nők szexuális és testi önrendelkezését hirdette, így tetszik, nem tetszik a feminizmusnak is komoly mérföldköve.
Renoméja napjainkra igencsak megkopott; ha úgy tetszik „csúnyán öregedett”. Nyilvánvalóan nem tett jót az eladásoknak a növekvő konkurencia, valamint az online pornó tömeges elterjedése, ám ahogy az Oszmán Birodalom hanyatlását sem a konkurens nagyhatalmak puszta megléte okozta, úgy a nyuszis magazin nimbuszát sem az Onlyfans és Pornhub veszélyezteti. A korábban úttörőnek számító lap, melyben korábban neves írók publikáltak novellákat, és színvonalas cikkek gazdagították, az évtizedek alatt egy mezei pornómagazinná silányult. Nem tudott lépést tartani a társadalmi változásokkal, melyeket többek között éppen ő idézett elő.
Ezt számos módon igyekeztek orvosolni, például hírességek szerepeltetésével, valóságshow-val (ami inkább sült el visszafelé, tovább fokozva a kommercializálódást), legkomolyabb ilyen irányú lépésük mégis az volt, amikor 2015-ben bejelentették, hogy többé nem jelentetnek meg aktokat, hogy a cikkek minőségére koncentrálhassanak. Vagy éppen meleg férfit szerepeltetnek playmate-ként.
Valóban forradalmi lenne ez a lépésük? Az újhullámos feminizmus, LMBTQ+ mozgalom és woke kultúra szempontjából mindenképp komoly fegyvertény, hogy a valaha legmacsóbb médiatermék címlapon hozza az egyik katonájukat. A Playboy szempontjából fegyverletétel. A hatvanas években pionír volt egy világon átívelő mozgalomban, jelen esetben egy már jó ideje menő megmozdulás vonatjára ül fel. Kétségbeesett kapaszkodás a létezésbe, avagy szenvtelen üzleti döntés a rég elveszett dicsőség visszaszerzésére.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal